Joan Franka over het Songfestival: ‘Het is een soort laatste stap in het helingsproces’
17 april 2023
In het programma ‘Better Than Ever’ deelde zangeres Joan Franka openhartig haar verhaal over heftige gebeurtenissen tijdens het Eurovisie Songfestival in 2012. In ‘Renze op Zondag’ vertelt ze dat ze ‘overweldigd’ is door alle reacties die ze heeft gekregen.
Traumatische gebeurtenissen
Joan Franka deed in 2012 namens Nederland mee aan het Eurovisie Songfestival. Bijna elf jaar later vertelt ze in gesprek met Martijn Krabbé voor ‘Better Than Ever’ dat ze dingen heeft gedaan waar ze zelf niet achterstond. Ze wilde bijvoorbeeld de veelbesproken indianentooi eigenlijk niet dragen. Ook mochten haar moeder en zus op belangrijke momenten niet bij haar zijn en zou haar manager na het optreden hebben gezegd dat ze ‘alles verpest’ had. Door deze traumatische gebeurtenissen ontwikkelde de zangeres een eetstoornis en verloor ze zichzelf.
Verwerking
Bij ‘Renze op Zondag’ vertelt Franka dat het doen van haar verhaal ‘een soort laatste stap in het helingsproces’ is. Toch is het voor haar ‘gek en surrealistisch om terug te zien’. “Het is overduidelijk een trauma van mij en het is lastig geweest om de afgelopen elf jaar te verwerken. Ik ben er hard mee aan de slag gegaan als mens.”
Voorzichtige aanpak
Het was voor Franka spannend om haar verhaal te doen in het programma. “Maar ik had gezien dat ze heel liefdevol en voorzichtig omgaan met de verhalen van mensen en ik heb natuurlijk heel voorgesprekken gehad, ik heb heel lang getwijfeld en toen zei toch iets in mijn hart dat ik het moest doen.” Volgens de zangeres was die voorzichtige aanpak van de makers van ‘Better Than Ever’ erg belangrijk. “Het is moeilijk om zoiets te vertellen en ook lastig om het zonder alle drama te brengen”, vertelt ze. “Ik wilde absoluut niet dat het iets te juicy werd. Het is echt iets wat mij heel veel heeft gedaan en wat veel effect heeft op mijn leven.”
Reactie van de managers
De voormalige managers van Franka lieten in een reactie aan ‘Renze op Zondag’ weten dat ze zich distantiëren van alle beschuldigingen. Ze herkennen zich niet in de verhalen van Franka en zeggen dat ze ‘de feiten verdraait’. Wel staan ze open voor een privégesprek met de zangeres. Maar Franka denkt dat het weinig zin heeft als zij zeggen dat ze de feiten verdraait. “Ik ben nu op het pad van heling, zoals waarschijnlijk nog mijn hele leven, dus ik heb hier dan niet zoveel aan.”
Roel van Velzen
Ook Roel van Velzen, de voormalige coach tijdens ‘The Voice of Holland’, waar ze aan meedeed vóór het Songfestival, heeft gereageerd. “Ik bewaar positieve herinneringen aan de samenwerking met Joan tijdens haar deelname aan The Voice, waar ik haar begeleidde als coach”, laat hij weten aan Renze. “Daarna begon er voor haar een nieuw hoofdstuk met haar deelname aan het songfestival, hierin speelde ik geen rol. Het beeld dat Joan schetst van die tijd is zorgwekkend. Niemand zou dingen tegen haar zin hoeven doen. Verder kan ik er lastig iets van vinden of over zeggen, simpelweg omdat ik daar niet bij was, maar haar verhaal roept heel veel vragen op.”
Franka laat weten dat ze zelf ook contact heeft gehad met haar voormalige coach. “Roel heeft mij vandaag ook een bericht gestuurd. Ik weet niet zo goed wat ik daarover moet zeggen, vind ik wel lastig. Gewoon oké.”
Bron: Renze op Zondag, AD, RTL Boulevard
Foto: RTL
Meer Vriendin? Volg ons op Facebook en Instagram. Je kunt je ook aanmelden voor onze wekelijkse Vriendin nieuwsbrief.